Pasaportta Yeni Dönem       04.11.2016
Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Schengen üyesi ülkelere vizesiz seyahat edebilmesi için şartlardan biri olan AB`ye uyumlu yeni pasaportlar bugünden itibaren veriliyor.

Ntv`nin haberine göre; Yeni pasaportların çiplerinde, biometrik data ve kişinin parmak izinin yanı sıra kişiye ait ad, soyad, doğum yeri-tarihi, uyruk, kimlik ve pasaport numarası, cinsiyet gibi kişisel veriler de bulunacak.

Vatandaşlar pasaportlara bakınca bir değişiklik görmeyecek. Sadece arka kapakta yer alacak çip, kapağın kalın durmasına neden olacak.

Çipli pasaport için başvurular başladı, dağıtımlar ise bugün itibariyle başladı.

Vatandaşlar e-pasaporttan, pasaport müracaat birimlerinden randevu alacak. Randevu alan kişinin 10 dakika önce randevu alınan yerde olması gerekiyor.

Emniyet Genel Müdürlüğü`nce gerçekleştirilen pasaport işlemleri, 1 yıl içinde Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü`ne devredilecek.

Başvuru yapacak kişinin yanında nüfus cüzdanı, 2 adet fotoğraf bulunması gerekiyor. Evrak teslimi sonrasında ise parmak izi veriliyor.

Parmak izi sonrası müraacaat ile birlikte Vergi Daire Başkanlığı`na online ulaştırılıp, merkezi olarak kişiselleştirilip, PTT kanalı ile vatandaşlara 3-7 günde postalanacak.

Habertürk`ün haberine göre, yeni pasaportlar alındıkça eski pasaportlar geçerliliğini yitirecek. Halihazırda vizesi olanlar vizelerini kullanmaya devam edecek.

www.gkbt.com