MARDİN DARA ANTİK KENTİ MİDYAT MAĞARA KÖYÜ ANITLI (HAH) KÖYÜ GEZİSİ

MARDİN DARA ANTİK KENTİ MİDYAT MAĞARA KÖYÜ ANITLI (HAH) KÖYÜ GEZİSİ

1.GÜN :İSTANBUL-MARDİN-DARA-MARDİN 

05:00 İstanbul Havalimanı İç Hatlar Türk Hava Yolları Kontuarı önünde buluşma

06:45 TK 2674 Sefer sayılı uçuşu ile hareket.

08:35 de Mardin’e varış ve aracımızla için  Mila Cafe’ye hareket. Kahvaltı sonrasında Mardin’in 30 km güneydoğusundaki Oğuz Köyü’nde, kayaların oyulmasıyla yapılmış olan Dara Antik Kenti’ne hareket ediyoruz. Dara Antik Kenti ve Antik Sarnıç tarihte yukarı Mezopotamya’nın en önemli yerleşimlerinden biri olarak kabul edilmiştir.   

Süryanilerin 1000 yıldan fazla bir zaman Patrikhane merkezi olan Deyrul Zaferan Manastırını gezerken 4000 yıllık Güneş tapınağı (Sin tapınağı) şifahanesi, kilisesi ve vaftizhanesi  ile mezar yapılarını görecek,  ardından gezimize mimarisi ile hala güzelliğini koruyan Kasımiye Medresesi ile devam edeceğiz.

Artuklular döneminde yapımına başlanan medresenin inşası Timur dönemindeki Moğol saldırıları nedeniyle yarım kalmış, 15. yüzyılın sonlarında Akkoyunlu sultanı Kasım İbn Cihangir döneminde tamamlanmıştır. Kasımiye Medresesi tek bir avlu etrafında düzenlenmiş iki katlı mekânlar ve bağımsız bir mescitten oluşmaktadır.

Öğle yemeğimizde Mardin’in yöresel lezzetlerini tadacağız.

Yemekten sonra Eski Mardin’i yürüyerek geziyoruz. Şehrin dar sokaklarında dolanırken meşhur taş işçiliği ile inşa edilmiş Mardin evlerini göreceğiz. Devamla Şar, Çubuk mahallelerinden geçerek 6. yüzyıla ait olan Kırklar Kilisesini ziyaret ediyoruz.

Sonrasında; İgnatios Benham tarafından yaptırılan müze, eski Mardin meydanı, Ulu cami, Şehidiye medresesi, Zinciriye medresesi, eski çarşısı, güzel bir konak yapısı olan tarihi PTT binası ve Savurkapı mahallesi gezisi sonrası, belediye temizlik işlerinin eşek ve katırlar ile yapıldığı sokaklarda bulunan evlerin altından geçen abbaraları ve babı sor çeşmesini görüyoruz.

Konaklama Butik Mardin İzala, Ramada Mardin veya Hilton Garden Inn hotelde.

19:00 Akşam yemeği Mardin’in tarihi konaklarından, yöresel yemeklerin servis edileceği Cerciş Murat Konağı Restaurantta.

Bugünkü Rotamız : Mardin Havaalanı – Dara Antik Kenti (40 km), Dara Antik Kenti – Darülzaferan Manastırı (31 km),  Darülzaferan Manastırı – Mardin (10 km) = 81 km

Sabah Kahvaltısı       : Mila Cafe Pastanesinde

Öğle Yemeği               : Ebrar Yöresel, Dostlar Sofrasında. (ekstra).

Akşam Yemeği           : Cerciş Murat Konağı Restaurantta yöresel yemekler alınacaktır.

 

2.GÜN : MARDİN – MAĞARA KÖY- MİDYAT - MARDİN 

Sabah kahvaltısını hotelimizde alıyoruz.

09:00 Kahvaltıdan sonra hareket. Ömerli – Midyat üzerinden görüntüsü bir şatoyu andıran 1600 yıllık Mor Gabriel Süryani Kilisesi, dünyanın ayakta duran en dünyanın en eski Süryani Ortodoks manastırı olan Mor Gabriel Manastırı (Dayrul Umur) Süryani Kadim Cemaati'nin ünlü ve büyük yapıtlarından biridir.

Süryanilik hakkında bilgiler alacak, Ana Kilise; Theodora Kubbesi, Azizler Evi’ni görüp manastır yaşamına yakından tanıklık edeceğiz. 

Şimdi durağımız ise Şırnak ilimize doğru giderken İdil’e varmadan Mağara (Yezidi) Köyü.

Tarihimizin yanlış bilinen, din kültürleri ile boşaltılmış köylerinde Yezidiler güneş doğarken ve batarken, dualarını yüzlerini güneşe dönerek ettikleri, ateşi ve güneşi kutsal buldukları için ‘ateşperest’ olarak bilinirler. Oysa bu yanlış bir inanıştır. Bu inanç ve görüşü sizlere çok farklı gelecek Yezidi Mezarlıkları arasında tanıtacağız.

Öğle yemeğimizi Midyat Çağ Kebap Restaurantta alacağız. (Ekstra)

Yemekten sonra Midyat’ı yürüyerek gezeceğiz.  Eski Süryani konağı yeni Devlet Konukevi ziyareti (Sıla Dizisi evi) Mor Barsavmo Kilisesi, Gelüşke Han ve bu yöreye özgü Süryani Şarapları tadımı yapacağız. Midyat’ın ünlü Telkari (Gümüş) alış verişi için Midyat gümüşçüler çarşısını gezdikten sonra az bilinen ama gördüğünüzde sizi şaşırtacak ve hayran bırakacak Anıtlı (HAH) köyündeki Meryem Ana Süryani Kilisesini ziyaret edeceğiz. Süryanilerin Mor Gabriel Manastırı'ndan sonra 900 yıl boyunca Metropolitlik merkezi olarak kullandığı Mor Sobo Katedrali ile 2000 yıllık anıtın üzerine kurulan Meryem Ana Kilisesi mimarisi ile görenleri adeta büyülemektedir.

Midyat gezimizi tamamlamamız ardından Mardin’e dönüyoruz.

Konaklama Butik Mardin İzala, Ramada Mardin veya Hilton Garden Inn hotelde.

19:00 Akşam yemeği oarak Mardin’in tarihi konaklarında Bağdadi Restaurantta yöresel yemekler alınacaktır.

Bugünkü Rotamız : Mardin–Midyat Mor Gabriel Manastırı (90 km), Midyat Mor Gabriel Manastırı–İdil Mağara Köyü (22 km), İdil Mağara Köyü–Midyat (41 km), Midyat–Mardin (67 km) = 220 km

Sabah Kahvaltısı       : Hotelde alınacaktır.

Öğle Yemeği               : Midyat Çağ Sofrası, Bahar Sofrası serbest olarak alınacaktır. (Esktra)

Akşam Yemeği           : Bağdadi Restaurantta yöresel yemekler alınacaktır

 

3.GÜN : MARDİN – SAVUR – KILLIT KÖYÜ - İSTANBUL 

Sabah kahvaltısını hotelimizde alıyoruz.

10:00 Bavullarımızla hotelimizden ayrılıyoruz ve

10:15 Mardin’in kentsel oluşumunu ve kültürünü sergileyen Sakıp Sabancı Kent Müzesini geziyoruz.

11:30 Mardin Çarşısında eşimize dostumuza yöresel hediyeliklerden almanız için serbest zaman

13:00 Öğle yemeği Kebepçı Yusuf Usta’da (ekstra)

14:30 da Küçük Mardin olarak nitelendirilen Savur’a doğru yola çıkıyoruz. Savur’a 10 km uzaklıkta olan Dereiçi Süryani köyü (Kıllıt) hem Protestan, hem Katolik hem de Süryani kilisesine sahip olan dünyada sayılı yerlerden biri. Mor Yuhanna Kilisesi ziyaretimizin ardından

14:30 Öğle yemeği için Kebapçı Yusuf Usta’da (Ekstra).

Yemekten sonra son alış veriş için serbest zaman.

16:30 Mardin Havaalanına doğru hareket ediyoruz. Türk Hava Yolları’nın TK2677 sefer sayılı uçuşuyla saat 19:35’te İstanbul’a hareket ediyoruz.

21:40’de İstanbul Hava Limanı‘na varıyoruz. Gezimizin sonu.

Bugünkü Rotamız : Mardin–Dereiçi (Kıllıt) Köyü (52 km), Kıllıt Köyü-Mardin (52 km),Mardin-Mardin Havaalanı (20 km) = 144 km

Sabah Kahvaltısı       : Hotelde alınacaktır.

Öğle Yemeği               : Mardin Kebapçı Yusuf serbest olarak alınacaktır. (ekstra)

Ücretler için lütfen acentemizi arayınız

 

Uçaklı Turlarımızda;
Uçak ile ilgili bölümlerde havayolu sözleşmesi geçerlidir. 
İptal sigortaları uçak ulaşımını kapsamaz.
Kademeli fiyat sistemi mevcuttur. 
İlan edilen fiyat en düşük sınıftan açılan fiyattır. 
Uçaklı tur programlarında "ekonomik sınıf" kullanılmaktadır.

Dikkat Edilecek Hususlar ;

• Paket Fiyatlarımız Otel, ulaşım ve çevre gezilerini kapsar. Ayrı düşünülemez.
Mola Yerleri: Çevre yolu üzerindeki dinlenme tesisleridir.
• Mola Yerlerimiz; yoğunluk, tadilat vb. gibi mücbir sebeplerden ötürü mevki ve hizmet standartları açısından aynı olmak kaydıyla değiştirilebilir.
• Program zamanlamasında (gün içerisinde gezilecek vizit noktalarının sırasında veya günler arasında) hava durumu, yol durumu vb. gibi nedenlerle rehber gerekli gördüğü takdirde değişiklik yapabilir.
• Mücbir sebeplerden (hava, yol, ziyaret yerlerindeki yoğunluk vb.) veya misafirlerimizin rehberimizin verdiği zamanlamalara uymamaları sebebiyle tur programımızda yazdığı halde gezilemeyen yerlerden Folktur Turizm kesinlikle sorumlu değildir.
• Kişilerin tura katılımlarındaki sağlık sorunları, hamilelik durumu, sürekli kullanımda bulundukları ilaçlar ile ilgili raporları yanlarında bulundurmaları gerekmektedir.
• Turlarımızda kullanılan araç tipleri kişi sayılarına göre aşağıdaki şekilde sınıflandırılır. Her turumuzda bulunan kişi sayısına göre aşağıda bulunan araç tipleri tayin edilir.
Midibüsler 17-27 kişi arasındaki yolculuklarda kullanılır.
Turkuaz-Isuzu 27+1 koltuklandırma, yatar otobüs koltuklu, abs, asr, klima, 1 adet monitör, 1 adet buzdolabı, okuma lambaları, rehber anonsu için ses sistemi, cd ve dvd oynatıcı.
Minibüsler 15+1ya kadar kişi sayılarında kullanılır.
Mercedes Sprinter El 15+1 koltuklandırma, özel tasarlanmış yatar otobüs deri koltuklu, abs, asr, klima, 1 adet buzdolabı, okuma lambaları, rehber anonsu için ses sistemi, cd ve dvd oynatıcı.
Öneriler
• Tura çıkılan bölgenin coğrafi yapısına, hava şartlarına ve tur konseptine uygun kıyafet, aksesuar ve ayakkabı (bot, terlik, sandaleti, su ayakkabısı vb.) tercih edilmelidir.
• Tur esnasında fotoğraf ve video çekme imkanı bulacağımızdan dolayı, bu cihazlara ait pil, Powerbank (taşınabilir güç kaynağı), şarj aleti, harici bellek gibi malzemeleri yanınıza almayı unutmayınız.
• Tura çıkarken düzenli kullandığınız ilaçları yanınıza alınız ve mevsimsel ya da süreklilik arz eden (Alerjik, Kronik ve Kalıtsal) rahatsızlıklarınızı rehberinize bildiriniz.
• Tura çıkarken kişisel bakım ürünlerinizi (şampuan, krem, diş macunu vb.)yanınıza almayı unutmayınız.
• Tur esnasında otobüs içerisinde veya yanınızda bulundurmanız gereken eşyalar için sırt  çantası almayı unutmayınız.
• Seyahat esnasında yolculuğu keyifli hale getirecek (tercihinize göre) kitap, dergi, müzik çalar vb. yanınıza alabilirsiniz.
 
YUKARIDA YAZILI OLAN TUR PROGRAMI, FOLKTUR TURİZM TARAFINDAN ÖZGÜN OLARAK YAZILIP, HAZIRLANMIŞTIR. HER HANGİ BİR ŞEKİLDE, PROGRAMIN KOPYALANMASI, YAYINLANMASI YASAKTIR. TÜM HAKLARI FOLKTUR TURİZM’E AİTTİR. 
TUR PROGRAMIMIZ, 6502 NO'LU TÜKETİCİ KANUNUNA UYGUN OLARAK HAZIRLANMIŞTIR.