GAZİANTEP HALFETİ-ŞANLIURFA-GÖBEKLİTEPE ve KARAHANTEPE TURU

GAZİANTEP HALFETİ-ŞANLIURFA-GÖBEKLİTEPE ve KARAHANTEPE TURU

1.GÜN : İSTANBUL- GAZİANTEP

İstanbul Limanından THY TK 2224 Sefer sayılı uçuşu ile 08:50 Gaziantep’e hareket.

10:25 Gaziantep Havaalanına iniş, ve bizi bekleyen aracımızla buluşma.

11:15 Gaziantep Zeugma Mozaik Müzesini gezeceğiz. Gaziantep ve çevresinden çıkarılan arkeolojik eserlerin yanı sıra Nizip ilçesinde Birecik Barajı yapımı sonrasında sular altında kalan arkeolojik yerlerden çıkarılan ve müzede sergilenen mozaikler ve eserler, hele ki mitolojik hikâyeleri sizleri çok etkileyecektir.

13:00 Öğle yemeğimizi Gaziantep denince ilk akla gelen Küşlemeci Halil Usta’da alacağız. Halil Usta, yemek yapmayı çok önemseyen, insanları doyurmayı seven yani tam anlamıyla bir kebap ve et ustasıdır. Gaziantep, UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı'na "Gastronomi" şehri olarak 2016 yılında girmiştir. 

14:30 Öğleden sonra Gaziantep’in eski konaklarının olduğu kısmı yürüyerek gezerken restore edilerek müzelere dönüştürülen konakları da gezeceğiz. İlk durağımız şarkılara bile ilham kaynağı olmuş Osmanlı Hamam mimarisinin ve kültürünün en güzel örneklerinden Gaziantep Hamam Müzesi olacak.

Eski Turizm Bakanlarımızdan Ali İhsan Göğüş’ün doğduğu konak olan Emine Göğüş Mutfak Müzesi’ni gezerken, Gaziantep mutfağında kullanılan araç ve gereçlerin teşhir edildiği ve unutulmaya yüz tutmuş yöresel yemekleri de tanıyacağız. Burası Türkiye’de kurulan ilk mutfak müzesidir. Rotamıza Yaşayan Müze Tarihi Gümrük Han, Zincirli Bedesten, Bakırcılar Çarşısını gezerek devam edeceğiz. 500 yıla aşkın bir geçmişe sahip olan bakır işlemeciliği, günümüzde de ustaları tarafından halen devam ettirilmektedir. Bakıra vurarak şekil vermek için ustaların çekiç sesler ahengine şahit olacaksınız. Tarihi Tahmis Kahvehanesinde bir yorgunluk kahvesinden sonra, kuruyemişleri, tatlıları ve salçalarıyla meşhur Elmacı Pazarı gezilecektir.

18:00 civarlarında Hotelimize yerleşme ve serbest zaman.

19:15 Akşam yemeğimizi, Gaziantep Büyük Şehir Belediye’sinin yöreye özgü yemek ve tatlılarının tanıtılmasını ve yaşatılması amacıyla, iştiraklerinden olan Mutfak Sanatları Merkezi MSM Restaurantta alacağız. Hava durumuna göre Beyazhan Restaurant 

Bugünkü Rotamız             : Gaziantep Havaalanı- Zeugma Mozaik Müzesi (22 km) ,Zeugma Mozaik Müzesi- Gaziantep Şehir Merkezi ( 5 km) = 27 km

Öğle Yemeği                      : Küşlemeci Halil Usta

Akşam Yemeği                  : MSM Mutfak Sanatları Restaurant veya Beyazhan Restaurant

2.Gün : GAZİANTEP–BİRECİK–HALFETİ–ŞANLIURFA

Otelimizde ki kahvaltının ardından 09:00 tam günü kapsayacak turumuz için hareket. 

Rotamız Birecik, Birecik Barajı ve yöre haricinde birde sadece Fas’da yaşamlarını sürdüren ve koruma altına alınmış olan Kelaynak Kuşları üretme istasyonu.

11:00 Karagül Dizi filminin çekildiği Karagül’ü, Antep Fıstığının en çok yetişen Birecik Barajına su toplanmasıyla birlikte sular altında kalan Halfeti köyü gezilecektir.

Halfeti gezimizi tekne ile yapacağız. Bu turumuzda barajın yapımıyla yarımada haline gelen Rum kalesini,  sular altında kalan Savaşan Köyü göreceğimiz yerler arasında.

Rotamızı Peygamberler şehri Şanlıurfa’ya çeviriyoruz.

14:00 Öğle yemeği Şanlıurfa’da Çulcuoğlu Restaurant’ta

Yemekten sonra gezimize 30 dakika sürecek bir yolculuk sonunda keşfedilmesi ile dünyanın yazılı tarihini değiştiren M.Ö. 11500 yılına ait Göbeklitepe ile devam edeceğiz. Arkeologların ve tarihle ilgili kişilerin çok ilgisini çeken, daha gün yüzüne yavaş yavaş çıkarılan yapıtları ve eserlerini göreceksiniz.

Unesco tarafından Dünya Mirası listesine dahil olan Göbeklitepe kazıları günümüzde de devam etmektedir.

18:00 otelimize varış ve yerleşme.

19:30 otelin lobisinde buluşma ve gece için hareket. Cevahir Konağı’ndaki Sıra Gecemiz hatıralarınız arasında yer alacaktır.

Şanlıurfa Sıra Gecesi, UNESCO “İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası” listesinde 

yer almaktadır.

İnanç ve kültür turizmi merkezlerinden Şanlıurfa'da kentin müzik kültürünün vazgeçilmezlerinden olan Sıra Gecesinde çiğ köfte yapılırken okunan yöresel türküler sizi hem dinlendirecek hem de eğlendirecek.

Bugünkü Rotamız            : Gaziantep-Birecik (64 km), Birecik-Halfeti (41 km), Halfeti-Şanlıurfa (122 km), Şanlıurfa-Göbeklitepe-Şanlıurfa (60 km) = 287 km

Sabah Kahvaltısı               : Hotelimizde

Öğle Yemeği                      : Şanlıurfa Çulcuoğlu Restaurant

Akşam Yemeği                  : Cevahir Konağı Sıra Gecesi

3.Gün : ŞANLIURFA-KARAHANTEPE-İSTANBUL

Otelimizde ki kahvaltı sonrasında bavullarımızı aracımıza koyuyor ve tam gün turumuz için,

09:30 hareket ediyoruz. Helenistik dönemin meşhur Edessa kentinde ilk durağımız Şanlıurfa Arkeoloji Müzesi oluyor. Zengin bir geçmişi olan Şanlıurfa ve çevresinden çıkan eserleri sergileyen müze "neolitik dönem” açısından uluslararası öneme sahip. Müzenin bir başka önemli özelliği de, dünyanın en eski tapınağı Göbeklitepe'ye ait eserleri bulundurması. Tarihi açıdan büyük değer taşıyan pek çok yerleşim bölgesi, höyük ve ören yeriyle çevrili Şanlıurfa Arkeoloji Müzesi, coğrafyasının hakkını sonuna kadar veriyor. Haleplibahçe Mozaikleri mozaik ince işçiliği, renkleri ve içinde yer alan muhteşem figürleri ile arkeoloji dünyasında eşine nadir rastlanan eserler arasına girmiştir.

13:00 Öğle yemeğimiz Şanlıurfa’nın en iyi Restaurantlarından biri olan Taşsaray Restaurant’ta

14:00 Yemekten sonra Şanlıurfa’nın simgesi haline gelen Balıklıgöl’ü gezerken, balıkların size yanaşmasını görecek, Hz. İbrahim’in doğduğu mağara, ateşe atıldığında düştüğü yerde oluşun Halil-ür Rahman, Balıklıgöl ve Ayn-zeliha Gölü, Rizvaniye Camii ve Medresesi, ve çevresinde yer alan kutsal mekanları gezeceğiz. Şanlıurfa Kalesini dışardan göreceksiniz.

Bugünkü gezimizde 2019 yılında kazılarına başlanan ve son zamanlarda dikkatleri üzerine çeken Göbeklitepe’ye benzerlikteki, Neolitik döneme ait T şeklinde 250 dikilitaşın bulunduğu ve Türkiye’nin yeni yüzü olma yolunda giden Karahantepe’yi özel izinle ziyaret edeceğiz.

19:30 Akşam yemeğimiz Altın Lokantasında. Şanlıurfa’nın binlerce yıllık gelenekleriyle bezenmiş topraklarının sevilen ağızda kalan leziz tatlarının son durağı olacaktır.

20:30 İstanbul’a dönüş için Şanlıurfa Havaalanına hareket. THY TK 2245 Sefer sayılı uçuşu ile 22:50 hareket 00:50 İstanbul Hava Limanına varış ve gezimizin sonu

Bugünkü Rotamız : Şanlıurfa - Karahantepe (55 km), Karahantepe – Şanlıurfa (55 KM),

Şanlıurfa - Şanlıurfa Havaalanı  (35 km) = 145 km

Sabah Kahvaltısı               : otelimizde

Öğle Yemeği                      : Şanlıurfa Taşsaray Restaurant

Akşam Yemeği                  : Şanlıurfa Altın Lokantası

lütfen acentemizle irtibata geçiniz

 


 

Uçaklı turlarımızda;
Uçak ile ilgili bölümlerde havayolu sözleşmesi geçerlidir. 
İptal sigortaları uçak ulaşımını kapsamaz.
Kademeli fiyat sistemi mevcuttur. 
İlan edilen fiyat en düşük sınıftan açılan fiyattır. 
Uçaklı tur programlarında "ekonomik sınıf" kullanılmaktadır